Tarieven herschikken economie
Amerikaanse importtarieven zetten internationale handelsstromen structureel onder druk. Bedrijven verleggen productie, bouwen extra buffers in en verkleinen grensoverschrijdende risico’s. Tegelijkertijd zorgen geopolitieke spanningen in Oekraïne en het Midden-Oosten voor volatiliteit op grondstoffen- en energiemarkten. Overheden in de VS, Europa en Azië concurreren steeds nadrukkelijker om industriële capaciteit.
Sectorrisico’s blijven hoog
Slechts 9% van alle sectoren wordt door Allianz Trade als laag risico bestempeld, aanzienlijk minder dan vóór de pandemie. Het merendeel valt in de categorie gemiddeld (45%) of gevoelig (43%). Azië geldt als relatief veilig, terwijl Latijns-Amerika en delen van Centraal- en Oost-Europa het hoogste risico laten zien.
Auto-industrie onder druk
De automotive sector kende de grootste verslechtering. Autoproducenten kampen met afzwakkende vraag, stijgende kosten, aflopende subsidies en felle prijsconcurrentie, vooral in Europa, Japan, Zuid-Korea en Mexico. Elektrificatie, Amerikaanse tarieven en concurrentie uit China en de technologiesector drukken marges verder.
Veilige havens: IT en farmacie
Tegenover deze druk staan twee duidelijke veilige havens:
Structurele groei, maar kwetsbaar
Sectoren als agrifood, elektronica, energie, telecom en machinebouw profiteren van langetermijntrends zoals bevolkingsgroei, automatisering en energietransitie. Tegelijk zijn ze gevoelig voor beleidswijzigingen, klimaatrisico’s en handelsconflicten. Zo blijven wereldwijde toeleveringsketens in de elektronica sterk blootgesteld aan de VS-China-rivaliteit.
Druk op cyclische sectoren
Voor een brede groep cyclische en kapitaalintensieve sectoren – waaronder bouw, chemie, retail, textiel, metalen en huishoudelijke apparatuur – blijft de winstgevendheid onder druk staan. Hoge herstructureringskosten, duurdere import en investeringen in lokale productie wegen zwaar, ondanks enig herstel in de consumentenvraag.
VS versus Europa
De winstkloof tussen de VS en Europa blijft groot. Amerikaanse bedrijfswinsten groeiden in het tweede kwartaal van 2025 met 12%, vooral dankzij tech en AI. Europa bleef steken rond 4%. Met tarieven die nu daadwerkelijk ingaan, moeten de komende kwartalen uitwijzen of de Amerikaanse voorsprong houdbaar is en of Europa in 2026 kan aanhaken.
Conclusie: de wereldhandel keert niet terug naar het oude normaal. Bedrijven die snel inspelen op regionale productie, technologische innovatie en risicospreiding hebben de beste kaarten in handen in een economie waarin sectorbeleid steeds bepalender wordt.
Bron: allianz-trade.com
Foto: Shutterstock